Pirmās un otrās pakāpes apdegumi

- Oct 28, 2019-

Veselības aprūpes speciālisti bieži sastopas ar apdegumiem savu pacientu populācijā, un viņiem jāspēj atšķirt apdegumu veidus, kā arī jāzina, kā ārstēt apdegumus, izmantojot pašreizējos prakses standartus. Šis ir pirmās un otrās pakāpes apdegumu pārskats, ieskaitot patofizioloģiju un ārstēšanu.

Pirmās pakāpes apdegumi

Pirmās pakāpes apdegumi, ko bieži dēvē par virspusējiem apdegumiem, ietekmē tikai epidermu vai ārējo ādas slāni. Tās ir sausas, sarkanas un var būt ļoti sāpīgas. Pieskaroties virspusēji sadedzinātai ādai, tā tiks blanšēta. Ievainotā epiderma novājēs pēc dažām dienām. Šie apdegumi parasti ātri sadzīst un neizraisa rētas.

Pirmās pakāpes apdegumi netiek uzskatīti par atvērtām brūcēm; tāpēc tiem nav nepieciešami pārsēji. Foršas kompreses var nedaudz atbrīvot no sāpēm. Turklāt mitrinātāji var palielināt komfortu. Pacientiem, kuriem ir lieli pirmās pakāpes apdegumi, var būt nepieciešami pretsāpju līdzekļi. Dažiem pacientiem sāpju kontrolei pat var būt nepieciešama īsa hospitalizācija. Pirmās pakāpes apdegumiem antibakteriālie līdzekļi nav nepieciešami. Pacientiem var ieteikt uz apdeguma vietas (zonām) uzklāt mitrinātāju, kas satur saules bloku, līdz apdegumi ir pilnībā sadzijuši.

Otrās pakāpes apdegumi

Otrās pakāpes apdegumus, ko dēvē arī par daļēja biezuma apdegumiem, iedala divās kategorijās:

· Virspusēji daļēja biezuma apdegumi - šie apdegumi ir saistīti ar epidermu un dermu. Derma ir iesaistīta tikai virspusēji. Otrās pakāpes apdegumi ir mitri un sarkani. Var būt pūtīšu veidošanās. Šie apdegumi ir ļoti sāpīgi sakarā ar to, ka nervu gali ir neskarti, bet tiek pakļauti epidermas zaudēšanas dēļ. Var rasties rētas, bet parasti tas ir minimāli. Virspusēji daļēja biezuma apdegumi parasti dziedē apmēram divu nedēļu laikā.

· Dziļi daļēja biezuma apdegumi - šie apdegumi ir saistīti ar epidermu un iziet cauri dermas lielākajai daļai. Tie ir mazāk sarkani un ir sausāki par virspusējiem otrās pakāpes apdegumiem. Tās var būt arī mazāk sāpīgas. Šo apdegumu dziedēšana var ilgt pat mēnesi, un rētas var būt plašas.

Ir svarīgi atcerēties, ka apdegumi bieži satur dažādu apdegumu dziļumu; tāpēc pacientam ir iespējams gan pirmās, gan otrās pakāpes apdegumus.