Kā medu lieto brūcēs?

- Dec 21, 2020-

Cilvēki ir izmantojuši medu tūkstošiem gadu brūču dzīšanai. Kaut arī mums tagad ir citas ļoti efektīvas brūču dziedināšanas iespējas, medus joprojām var būt noderīgs noteiktu brūču dziedēšanai.

Medus piemīt antibakteriālas īpašības un unikāls pH līdzsvars, kas veicina skābekļa un dziedinošo savienojumu izveidošanos brūcei.
Pirms ieejat kabinetā, ziniet, ka brūču aprūpes speciālisti izmanto medicīnisku medu hronisku brūču un citu traumu dziedēšanai.
Lasiet tālāk, lai iegūtu vairāk informācijas par pareizajiem un nepareizajiem laikiem, kad medus tiek izmantots brūču sadzīšanai.


Vai medus ir efektīvs dziedēšanai?
Medus ir salda, sīrupaina viela, kurai ir pierādīts, ka tajā ir bioaktīvi komponenti, kas var palīdzēt dziedēt brūces.
Saskaņā ar literatūras pārskatu, kas publicēts žurnālāWounds, medus piedāvā šādus ieguvumus brūču dziedēšanā:
●Skābais PH veicina dziedināšanu.Medus skābais pH ir no 3,2 līdz 4,5. Lietojot brūces, skābs pH mudina asinis atbrīvot skābekli, kas ir svarīgi brūču sadzīšanai. Skābais pH samazina arī tādu vielu klātbūtni, kuras sauc par proteāzēm, kas pasliktina brūču dzīšanas procesu.
●Cukuram ir osmotiska iedarbība.Medū dabiski esošais cukurs izvelk ūdeni no bojātiem audiem (pazīstams kā osmotiskais efekts). Tas samazina pietūkumu un veicina limfas plūsmu, lai dziedinātu brūci. Cukurs arī izvelk ūdeni no baktēriju šūnām, kas var palīdzēt tām pavairot.
●Antibakteriāla iedarbība.Ir pierādīts, ka medus antibakteriāli iedarbojas uz baktērijām, kas parasti atrodas brūcēs, piemēram, pret meticilīnam rezistentu Staphylococcus aureus (MRSA) un pret vankomicīnu rezistentiem Enterococci (VRE). Daļa no šīs pretestības var notikt ar osmotisko iedarbību.


Lielākā daļa medicīnas profesionāļu uz brūcēm lieto noteiktu medus veidu, ko sauc par Manuka medu. Šis medus nāk no Manuka kokiem. Manuka medus ir unikāls ar to, ka satur savienojumu metilglikoksālu. Šis savienojums ir citotoksisks (iznīcina baktērijas) un ir maza molekula, kas var vieglāk nokļūt ādā un baktērijās.


Medus un brūču veidi
Brūču dziedināšanas profesionāļi ir izmantojuši medu, lai ārstētu šādus brūču veidus:
○ vārās
○ apdegumi
○ nedzīstošas ​​brūces un čūlas
○ pilonidal sinusa
○ vēnu un diabēta pēdu čūlas
Pētnieki ir veikuši dažādus pētījumus par medus kā dažādu brūču ārstēšanas efektivitāti. Cochrane ReviewTrusted Sourc publicēja plašu literatūras pārskatu par 26 šādiem klīniskiem pētījumiem, kas kopumā ietvēra 3 011 dalībnieku.
Pētnieki secināja, ka medus, šķiet, palīdz labāk sadedzināt daļēja biezuma apdegumus un inficētas pēcoperācijas brūces nekā daudzas parastās ārstēšanas metodes. Tomēr nebija pietiekami plaša mēroga un kvalitatīvu pētījumu, lai pārliecinoši sniegtu ieteikumus citiem brūču veidiem.


Kā jūs pieliekat medu brūcēm?
Ja jums ir brūce vai apdegums, kas nedzīs, pirms medus lietošanas uz brūces ir svarīgi pārbaudīt ārstu. Jautājiet ārstam, vai medus ir ārstēšanas iespēja.
Smagām brūcēm vislabāk ir ārsts vai brūču aprūpes medmāsa, kas jums parādīs, kā pirmo reizi lietot medu. Tas ir tāpēc, ka medus daudzums un mērces uzlikšana var ietekmēt brūču sadzīšanas efektivitāti.