Kad un kā lietot putu pārsējus

- Nov 08, 2019-


Putu pārsēji tika ieviesti apmēram pirms 25 gadiem. Parasti tie ir izgatavoti no poliuretāna, lai arī tika izstrādātas arī silikona putas, un tie nodrošina mīkstu, absorbējošu pārsēju dažādu etioloģiju un izmēru brūču granulēšanai. Tie ir arī gāzu caurlaidīgi, nodrošina siltumizolāciju un palīdz uzturēt mitru brūču vidi (Thomas, 1993). Atšķirībā no marles, putu pārsēji neizdala šķiedras vai daļiņas, un atkarībā no to sastāva tos var izmantot uz viegli, mēreni vai stipri eksudējošām brūcēm.

Poliuretāna putas

Poliuretāna putas ir pieejamas vairākās dažādās formās un dažādās formās un izmēros ar vai bez līmplēvēm (Morgan, 1999).

Putu loksnes

Tos veido atvērtu šūnu hidrofilu poliuretāna putu loksnes. Tie ir caurlaidīgi gāzēm un ūdens tvaikiem, savukārt to ārējās virsmas paliek hidrofobiskas (Dale, 1997). Atkarībā no

brūces raksturs un stāvoklis, kā arī eksudāta daudzums, iespējams, tie būs jāmaina no divreiz dienā uz vienu reizi nedēļā.

- Prakses punkts

Veids, kādā putu loksnes absorbē asinis vai eksudātu, mainās atkarībā no to sastāva. Viens konkrēts produkts šķidrumu iesūc termiski apstrādātā virsmā un pēc tam to izkliedē pa visu pārsēja virsmu. Tas nozīmē, ka, lai novērstu macerāciju vai noplūdi, pārsienam jāpārklājas brūces gulta vismaz par 2-3 cm (Thomas, 1996).

Dažas putu loksnes sākotnēji tika ieteiktas tikai viegla eksudāta pārvaldīšanai, taču kopš tā laika ir izveidota absorbējošāka versija, kas ir piemērota mēreni vai stipri eksudējošām brūcēm (Banks et al, 1997).

Ar plēvi pamatoti putu pārsienamie materiāli

Tiem ir trīs sastāvdaļas: zema pielīpuma poliuretāna tīkls, kas nonāk saskarē ar brūci un ir paredzēts adhēzijas novēršanai vai samazināšanai, centrālais hidrofilo poliuretāna putu slānis un poliuretāna plēves pamatne, kas bloķē eksudāta pāreju (Dale, 1997 ).

Tie ir ļoti labi absorbējoši, tos bieži var atstāt uz brūces vairākas dienas, un tos var izmantot uz stipri izdalītām brūcēm, nebaidoties no macerācijas (Thomas, 1996).

Poliuretāna membrānas

Tie sastāv no plānas, mikroporainas poliuretāna putu loksnes, kas ir pārklāta ar hidrofilu līmi un savienota ar poliuretāna plēves pamatni. Tie ir ļoti caurlaidīgi mitruma tvaikiem, un to caurlaidība pielāgojas atbilstoši saražotā eksudāta daudzumam.

Tomēr tiem ir ierobežota absorbcija, un tāpēc tie ir piemēroti tikai viegli izdalītām brūcēm.

Šie pārsēji jāmaina, kad eksudāts ir redzams 1 cm attālumā no pārsēja malas vai pēc piecām līdz septiņām dienām, atkarībā no brūces veida.

Putu pārsējiem ir daudz dažādu sastāvu un struktūru, tāpēc tos var izmantot dažādām brūcēm, ieskaitot kāju čūlas, traumatiskas brūces, nelielus apdegumus, donoru vietas, ļaundabīgas brūces un dobuma brūces. Tie nav piemēroti sausām nekrotiskām brūcēm, bet tos var lietot kopā ar līdzekli, kas attīra ādu. Piemēram, ar hidrogelu, lai veicinātu autolīzi (Thomas, 1993).